Watch Movie | KaĂŻna Blada | Noah Jupe
Create Game Lists on MeltedJoystick.com
FilmCrave home
   Movies  Members
Search +
Searching... Close  
Are you sure you want to delete this comment?
  
 
  Login Using Facebook
Twitter
 
     

2018 Oscar Nominations and Predictions

Location: All Movie Forums / Oscar Talk, Nominees and 'Best of' Discussion / 2018 Oscar Nominations and Predictions
1 - 3 of 3 1  
Member Comment Date  
  Chris Kavan
Chris Kavan
Moderator
 
Nominations have been announced! The full list is:

BEST PICTURE

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR:

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape of Water


BEST ACTRESS

Sally Hawkins, The Shape of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post


BEST ACTOR

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.


BEST SUPPORTING ACTRESS:

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water


BEST SUPPORTING ACTOR:

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


BEST ORIGINAL SCREENPLAY:

The Big Sick (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

Get Out (Jordan Peele)

Lady Bird (Greta Gerwig)

The Shape of Water (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)


BEST ADAPTED SCREENPLAY:

Call Me by Your Name (James Ivory)

The Disaster Artist (Scott Neustadter & Michael H. Weber)

Logan (Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold)

Molly's Game (Aaron Sorkin)

Mudbound (Virgil Williams and Dee Rees)


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:

A Fantastic Woman, Chile

The Insult, Lebanon

Loveless, Russia

On Body and Soul, Hungary

The Square, Sweden


BEST ANIMATED FEATURE:

The Boss Baby, Tom McGrath and Ramsey Naito

The Breadwinner, Nora Twomey and Anthony Leo

Coco, Lee Unkrich and Darla K. Anderson

Ferdinand, Carlos Saldanha

Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart


BEST DOCUMENTARY FEATURE:

Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman

Faces Places, Agnes Varda, JR and Rosalie Varda

Icarus, Bryan Fogel and Dan Cogan

Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed and Soren Steen Jespersen

Strong Island, Yance Ford and Joslyn Barnes


BEST CINEMATOGRAPHY:

Blade Runner 2049 (Roger Deakins)

Darkest Hour (Bruno Delbonnel)

Dunkirk (Hoyte van Hoytema)

Mudbound (Rachel Morrison)

The Shape of Water (Dan Laustsen)


BEST FILM EDITING:

Baby Driver (Jonathan Amos & Paul Machliss)

Dunkirk (Lee Smith)

I, Tonya (Tatiana S. Riegel)

The Shape of Water (Sidney Wolinsky)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Jon Gregory)



BEST SOUND MIXING:

Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis

Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth

Dunkirk, Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo

The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier

Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson


BEST SOUND EDITING:

Baby Driver, Julian Slater

Blade Runner 2049, Mark Mangini and Theo Green

Dunkirk, Richard King and Alex Gibson

The Shape of Water, Nathan Robitaille and Nelson Ferreira

Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood and Ren Klyce


BEST VISUAL EFFECTS:

Blade Runner 2049, John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover

Guardians of the Galaxy Vol. 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick

Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus

Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould

War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist


BEST MAKEUP AND HAIR:

Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

01/23/2018
10:21 pm CT


reply +
report spam +

  Chris Kavan
Chris Kavan
Moderator
 

BEST MAKEUP AND HAIR:

Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick

Victoria & Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard

Wonder, Arjen Tuiten


BEST COSTUME DESIGN:

Beauty and the Beast (Jacqueline Durran)

Darkest Hour (Jacqueline Durran)

Phantom Thread (Mark Bridges)

The Shape of Water (Luis Sequeira)

Victoria & Abdul (Consolata Boyle)


BEST PRODUCTION DESIGN:

Beauty and the Beast
Production Design: Sarah Greenwood
Set Decoration: Katie Spencer

Blade Runner 2049
Production Design: Dennis Gassner
Set Decoration: Alessandra Querzola

Darkest Hour
Production Design: Sarah Greenwood
Set Decoration: Katie Spencer

Dunkirk
Production Design: Nathan Crowley
Set Decoration: Gary Fettis

The Shape of Water
Production Design: Paul Denham Austerberry
Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin


BEST ORIGINAL SCORE:

Dunkirk (Hans Zimmer)

Phantom Thread (Jonny Greenwood)

The Shape of Water (Alexandre Desplat)

Star Wars: The Last Jedi (John Williams)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Carter Burwell)


BEST ORIGINAL SONG:

"Mighty River" (Mudbound)
Music and lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson

"The Mystery of Love" (Call Me by Your Name)
Music and lyrics by Sufjan Stevens

"Remember Me" (Coco)
Music and lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez

"Stand Up for Something" (Marshall)
Music by Diane Warren, lyrics by Lonnie R. Lynn and Diane Warren

"This Is Me" (The Greatest Showman)
Music and lyrics by Benj Pasek and Justin Paul


BEST LIVE-ACTION SHORT:

DeKalb Elementary, Reed Van Dyk

The Eleven O’Clock, Derin Seale and Josh Lawson

My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.

The Silent Child, Chris Overton and Rachel Shenton

Watu Wote/All of Us, Katja Benrath and Tobias Rosen


BEST ANIMATED SHORT:

Dear Basketball, Glen Keane and Kobe Bryant

Garden Party, Victor Caire and Gabriel Grapperon

Lou, Dave Mullins and Dana Murray

Negative Space, Max Porter and Ru Kuwahata

Revolting Rhymes, Jakob Schuh and Jan Lachauer


BEST DOCUMENTARY SHORT:

Edith+Eddie, Laura Checkoway and Thomas Lee Wright

Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel

Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon

Knife Skills, Thomas Lennon

Traffic Stop, Kate Davis and David Heilbroner

01/23/2018
10:26 pm CT


reply +
report spam +
  Chris Kavan
Chris Kavan
Moderator
 
My Predictions (Main Categories Only):

Best Picture: Lady Bird

Best Director: Greta Gerwig, Lady Bird

Best Actor: Daniel Day Lewis

Best Actress: Frances McDormand

Best Supporting Actor: Sam Rockwell

Best Supporting Actress: Allison Janney

Best Original Screenplay: Lady Bird

Best Adapted Screenplay: Call Me by Your Name

Best Animated Feature: Coco


While Shape of Water has the most nominations, I think it is a bit too out there for the way Academy Awards voters usually go - though it will probably win in the other categories. Lady Bird has the edge for being a strong, female-driven film in a year when strong females have gotten a lot of the spotlight and Daniel Day-Lewis because it's his (supposedly) final film. 

01/23/2018
10:33 pm CT


reply +
report spam +
  1  


To Post a Comment, Please Sign In
         
  Login with Facebook
Login with FilmCrave
 
Become a Member
Sign Up for Filmcrave.com
         


 
Log In
Help on how to log into FilmCrave
Login with Facebook
Login with FilmCrave
 
 
What Members Are Doing
Movie Talk
New Movie Reviews
New Movie Lists
My Blu Ray Collection by Yojimbo
Movies I Want To See by Alena
2018: Best to Worst by Nolane
Zombie/Zombie-like Movies by Stoney McStonerson
Movies First Seen in 2018 by royaluglydudes
Movies I've Watched by Chris Ghost
Book Adaptations by Zeljka
Top Movie List by Ionut valentin

 

 

 

Contact FilmCrave Public Relations    

Advertise and Business

Developer API

Contact Us

Jobs

About us

SiteMap

 

Support FilmCrave

FAQ and Help

News and Press

Terms of Use

Privacy

   
Are you sure you want to delete this post?